ROK SZKOLNY 2015/2016

We czwartek 26 listopada odbyła się impreza zorganizowana przez szkolną bibliotekę pt.: "Kopciuszek - kapciuszek". Imprezę prowadzili uczniowie klasy II gimnazjum. Gry i zabawy edukacyjne, w których uczniowie z klas II - IV wzięły udział oparte były na baśni "Kopciuszek".  Dzieci słuchały  ze zrozumieniem, odpowiadały na zadane pytania, wykonały pracę plastyczną, rozdzielały groch od nasion dyni. Zabawy edukacyjno - manualne przeplatane były zabawami ruchowymi. Na koniec imprezy przybył książę z kapciuszkami, przymierzał je dziewczynkom w celu odnalezienia księżniczek.

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się kilka imprez. Ostatnio zorganizowano  konkurs na najciekawsze przebranie inspirowane baśnią, legendą lub mitem oraz na oryginalny plakat promujący bibliotekę szkolną. Uczniowie klas I – III wykonali piękne zakładki do książek.

Stroje

Plakaty

Zakładki

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Dzień

Godziny

Opiekun

A. Kozłowska

I.Sierocka - Twaróg

7.50 – 9. 50

I. Sierocka-Twaróg

I. Sierocka-Twaróg

Zachęcamy do czytania

Od 2006 roku w Zespole Szkół w Dubiczach Cerkiewnych odbywa się turniej promujący zarówno wśród dzieci jak i dorosłych czytanie książek. Uczniowie szkoły podstawowej słuchają fragmentów baśni czytanych przez zaproszonych gości.
Dzieci podzielone na międzyklasowe zespoły odgadują tytuły baśni, wykonują konkurencje zręcznościowe nawiązujące do świata baśni np. "Siedmiomilowe buty" i "Turban Alladyna". Uczniowie nie mają też problemów z nazywaniem magii baśniowych eksponatów. Każdy wiedział do czego służy w świecie fantazji dywan, lampa czy młynek.

Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Dubiczach Cerkiewnych w 2007 roku przystąpiliśmy do Akcji Uwalniania Książek, której celem jest:
1. popularyzacja książki i czytelnictwa
2. podnoszenie poziomu czytelnictwa
3. przekazanie innym, że dzielenie się jest lepsze od posiadania
4. znalezienie przyjaciół i znajomych myślących podobnie jak my
5. dobra zabawa

Spotkania z poetami i pisarzami

Wiktor Szwed na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Dubiczach Cerkiewnych. Spotkanie miało miejsce 25 kwietnia b.r. w godzinach popołudniowych w świetlicy szkolnej. Pan Wiktor Szwed zaprezentował kilkanaście swoich wierszy zarówno w języku białoruskim jak i polskim. Zapoznał uczniów z kolejami swojego życia i twórczości. Młodzież szkolna zadawała pytania oczekując obszernych i wyczerpujących odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, pełnej śmiechu i radości, którą tworzyły recytowane przez uczniów wiersze poety.
Spotkanie zakończyło się gromki brawami i podziękowaniami oraz wpisem do księgi pamiątkowej Szkoły.

Jan Czykwin - poeta, tłumacz, historyk literatury, profesor, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dniu 13 kwietnia 2007 r. był gościem Gminnej Biblioteki Publicznej. Na spotkanie z znaną postacią przybyli uczniowie klas I - III gimnazjum z Zespołu Szkół w Dubiczach Cerkiewnych, którzy przygotowali wystawę twórczości poety (wydane książki) i prezentację jego wierszy. Spotkanie prowadziła Pani Halina Treszczotko, nauczyciela języka białoruskiego w Zespole Szkół.
Po części oficjalnej Pan J. Czykwin zapoznał młodzież z etapami swojej twórczości. Od pierwszego rysunku podpisanego wierszem poprzez dzieciństwo spędzone w rodzinnej wiosce, naukę w szkole średniej, czas studiów i pracy zawodowej. Wspomniał także o debiucie literackim na stronach "Niwy" (1957 r.) oraz tworzonej poezji, która wyszły spod jego pióra. Wiele wierszy związanych jest z Dubiczami, w których poeta się urodził i spędził najpiękniejsze dni życia.